• Menopauza

  Dne 14.5.2014 napsal(a) Administrator v kategorii Onemocnění.

  Menopauza

  menopauza

  Menopauza je přirozený a nevyhnutelný proces, který nastává u žen ve věku 45-55 let. Tato věková hranice je pouze orientační, existují výjimky, kdy k menopauze došlo výrazně dříve nebo naopak později. Menopauza probíhá několik let a každá žena ji prožívá jinak. Období menopauzy provází např. návaly horka, pocení, bušení srdce, poruchy spánku, podrážděnost, nervozita i úzkost. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny kolísající hladinou ženských pohlavních hormonů – hormonální nerovnováhou. Dochází ke snížení produkce hormonů vaječníků – estrogenů a gestagenů. V důsledku této hormonální nerovnováhy se menstruační cyklus stává nepravidelným, postupně dochází k jeho prodlužování až k úplnému zastavení.

  Estrogeny ovlivňují metabolismus – zvyšují tvorbu glykogenu a jeho štěpení na kyselinu mléčnou, čímž udržují správné poševní prostředí. Mají vliv na růst sliznice a svaloviny děložního hrdla.

  Nevyrovnaná hladina estrogenních hormonů může vést ke vzniku karcinomu prsu. Kolísání nebo i absence „přírodního“ estrogenu (tělu vlastního) se v dnešní době řeší hormonální substituci, kdy je estrogen dodáván v tabletkách. Takto dodávaný estrogen může způsobit nekontrolované dělení buněk a k následné tvorbě karcinomu prsu.

  Důležitou vlastností indol-3-karbinolu je udržování hormonální rovnováhy a tím pádem napomáhá předcházet vzniku nádorů, které vznikají z důvodu zvýšených či snížených hladin estrogenu.